تبلیغات

اصول نگهداری گیاه خاصِ

۰
نام انگلیسی : Dahlia spp
خانواده : Asteraceae
بومی : مکزیک
گیاه کوکب رنگارنگ خاردار، به طور معمول از اواسط تابستان تا اولین سرما، گل می ‌دهند. در حالی که گل ‌های بسیاری از دیگر گیاهان در این موقع از سال در حال پژمرده شدن هستند. این گل‌ ها تنوع زیادی در رنگ و حتی اندازه دارند که از گل ‌های غول ‌پیکر ۲۵ سانتی ‌متری شروع شده و تا گل‌ های منگوله ‌ای با اندازه ۵ سانتی‌ متر ادامه می ‌یابد. بیشتر انواع این گیاهان بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی ‌متر قد می ‌کشند.

وصف لب او سخن چو آغاز کند

وان رنگ رخش که بر سمن ناز کند

از غنچه شنو چو غنچه لب بگشاید

وز گل بطلب چو گل دهن باز کند

با اینکه گل کوکب برای مناطق گرمسیری و مرطوب، مناسب نیستند، اما می‌ توانند به تمام باغ‌ های آفتاب‌ گیر، برای حداقل ۱۲۰ روز (فصل تابستان)، زینت ببخشند. کوکب در آب‌ و هوای خنک و مرطوب حاشیه ‌ی‌ اقیانوس اطلس رشد می ‌کند. در این نواحی گل‌ های کوکب تا ۳ سانتی ‌متر درشت‌ تر و دارای ریشه ‌های عمیق ‌تری هستند.

تقسیم بندی بر اساس شکل گل کوکب:
شکل رسمی دکوری Formal Decorative Dahlia
شکل غیر رسمی دکوری Informal Decorative Dahlia
کوکبهای نیمه کاکتوسی Semi-cactus Dahlia گ
کوکب کاملا کاکتوسی Straight-cactus Dahlia
کوکب دندانه دار Laciniated Dahlia
کوکبهای نیلوفر آبی Waterlily Dahlia
کوکب گریبانی Collarette Dahlia
کوکب شقایقی Anemon Dahlia
کوکب توپی (پومپون)Ball, Pompon Dahlia
کوکب تک Single Dahlia
کوکب ارکیده ای Orchid Dahlia


شرایط نگهداری و نحوه تکثیر گل کوکب :
درجه حرارت مورد نیاز کوکب :

حداقل دما ۵ درجه سانتی گراد ، حداکثر دما ۳۰ درجه سانتی گراد ، دمای مطلوب ۱۳ تا ۲۵ درجه سانتی گراد. این گیاه حساس به سرما بوده و در مقابل یخ بندان باید محافظت شود.

دمای مناسب کوکب :
گل کوکب به هیچ عنوان مناسب سرما و دمای زیر صفر نیست و از بین می رود. بخصوص گیاهان جوان که تازه از خاک بیرون آورده اند به سرمای دیررس بهاره حساس هستند و از بین می روند. بنابراین زمان کاشت این گیاه را به بعد از رفع شدن آخرین سرمای بهاره موکول کنید. به عنوان مثال بهتر است که دمای شبانه هوا بالای ۱۵٫۵ درجه و درجه خاک بالای ۱۰ درجه باشد و بعد اقدام به کاشت و یا انتقال گیاهان به فضای آزاد کرد. در طی فصل گرما نیز با افزایش دما به بیش از ۳۲ درجه بهتر است که مکان گیاه از سایه بخصوص در بعد از ظهر برخوردار باشد.گرمای بیش از اندازه هوا از عوامل کاهش گلدهی این گیاه است.

نور مناسب کوکب :
کوکب به مکانی با نور مستقیم آفتاب به حداقل ۸ ساعت نیاز دارد. اما بهتر است که این نور در طی صبح گاه تا حدود ساعت ۳ برای آن تأمین شود و در طی عصر هنگام، مکان کاشت این گیاه از مقداری سایه برخوردار باشد. این مسئله بخصوص در طی ماه های گرم تابستان به رشد بهتر گیاه کمک خواهد کرد. وجود نور مستقیم از صبح تا عصر بخصوص هنگامی که هوا گرم نیز هست، موجب سوختگی حاشیه و نوک برگها و گلبرگها خواهد شد.
https://golabtun.ir/%D9%82%D9%84%D9%85%D9%87-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%DA%AF%D9%84-%D8%AF%DB%8C%D9%81%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%AE%DB%8C%D8%A7/
 
+ نوشته شده توسط Pezeshkbartar در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر